Sofijos pasaulis

0
4891

Jostein Gaarder Sofijos pasaulis

Sofijos pasaulis pdf

KAS TU ESI? – tokiu klausimu prasideda filosofijos istorijos apžvalga ir knygos pirmasis skyrius, kuris mus įsuka į ganėtinai sudėtingai sukurtą Sofijos pasaulį.
Daugiau ar mažiau ši kyga panaši į mokomąjį vadovėlį, kuriame be jokių įspūdingų frazių (kurios viena kitą lenktų tarptautinių žodžių sudėtingumu) pateikiama filosofijos istorija. Čia – viskas aišku kaip „duphpThumb generated thumbnailjpg2 kart du“. Iš tiesų, kalbą stengtasi padaryti kuo lengviau įkandama, o kiekvienas sudėtingesnis žodis iškart aiškinamas. Būtent šis knygos bruožas mane labiausiai erzina, nes taip sukuriama labai paprasta ir netgi sakyčiau labai vaikiška knygos skaitymo atmosfera, bet galbūt tuo ši knyga ir užsitarnavo bestselerio vardą. Iš tikrųjų Lietuvoje galim rasti nemažai knygų, kurios parduodamos įspūdingais tiražais, tačiau ši knyga unikali tuo, jog skaitytoją sudomino, atrodo, pačiu „nepaklausausiu dalyku“ paprastų skaitytojų tarpe – filosofijos istorija.

Knygos fabula sukurta taip, kad skaitytojas tarsi apdraustas nuo atsibodimo, t.y. švystelėjimo į kampą jau po pirmo skyriaus. Visa filosofijos istorija įpinta į mistišką, pusiau detektyvinį pasakojimą, kuris, be abejo, išlaiko dalį (galbūt net didžiąją) skaitytojų, prikaustytą prie knygos. Jei filosofija gali nusibosti, tai sužinoti, kaip ten seksis toliau pagrindinei romano herojei, mergaitei Sofijai, išties knieti. Mažai tenka abejoti tuo, jog jei ne Sofijos nuotykiai, kažin ar būtume bent antro knygos leidimo Lietuvoje sulaukę.

Perskaitęs knygą ne vienas galbūt pagaliau pajuto, jog perprato Platoną, Spinozą, Kantą ar kokį kitą sudėtingą filosofą, apie kuriuos visus pasakojama knygoje ir kurie iki tol atrodė tokie nesuprantami. Matyt, ši mozaikinė (filosofija, nuotykiai, filosofija, nuotykiai ir t.t.) knygos konstrukcija ir yra ta paslaptis, kodėl knyga tapo bestseleriu, tačiau pabaigai reiktų pridurti, jog, baigus skaityti knygą, tikrai nevertėtų pradėti manyti, jog dabar jau išmanote filosofijos istoriją, bet galbūt ji suteikia visai neblogą supratimą apie filosofiją, kuris, mano manymu, reikalingas bent kiek išsilavinusiam žmogui.
Jostein Gaarder Sofijos pasaulis

Jostein Gaarder “Sofijos pasaulis”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here