Pirmieji žingsniai emigruojant į UK

0
3778

Pirmieji žingsniai emigruojant į UK

Į Didžiąją Britaniją dažniausiai atveda didesnio uždarbio ir materialiąja prasme geresnio gyvenimo troškimas. Tačiau nežinant veiksmų plano pradžia gali būti itin sudėtinga. Pabandžius susisteminti, kuo reikėtų pasirūpinti prieš atvykstant (ir jau atvykus) į UK, gauname 4 punktus (aišku, juos išskaidžius, skaičius taptų žymiai įspūdingesnis).

Kokie yra pirmieji žingsniai atvykus į UK? Tai būsto nuoma, sąskaitos atidarymas, National Insurance (socialinio draudimo) numerio gavimas ir, žinoma, darbo paieška. Pirmiausia – stogas virš galvos. Svarbiausia, kad tuo rūpintis galima dar būnant Lietuvoje, į pagalbą pasitelkus internetą. Pirmasis veiksnys, padėsiantis susiaurinti pasirinkimų ratą, bus kaina. Paskyrus valandėlę skaičiavimui, susiformuoja tam tikri kainų rėmai, į kuriuos reikėtų tilpti. Suradus patikimai atrodantį nuomininką, laukia nuomos sutarties pasirašymas. Nors Didžiojoje Britanijoje teisiškai galioja ir susitarimai žodžiu, rašytinė forma padės išvengti bereikalingų ginčų, o jiems kilus – lengviau išspręsti situaciją. Statistiškai populiariausia sutarties rūšis – vadinamoji assured shorthold tenancy. Paprastai ji pasirašoma bent pusmečiui, o po šio laikotarpio, esant abiejų šalių sutikimui, atnaujinama. Jei ruošiamasi nuomotis būstą kartu su vienu ar keliais žmonėmis, be abejonės, svarbus jų patikimumas. Juk nesinorėtų po kurio laiko mokėti ne tik už save, bet ir už įsipareigojimų nebesilaikantį asmenį, tiesa?

Būsto nuoma – viena tų sričių, kur pasitaiko nesąžiningų žmonių. Jei reikalaujama užstato, ramiausia jį sumokėti NT agentūroje. Jei vis dėlto tariamasi su šeimininku, geriausia užstatą užfiksuoti raštiškai. Beje, atsiranda ir norinčiųjų pasižiūrėti, ar iš tikrųjų turite pinigų nuomai. Tam iš jūsų gali pareikalauti „Western Union“ perlaidos. Tai jau nenaujas klastos būdas, kai sukčiai sumano pasisavinti pinigus, todėl palinkėtume tokio nemalonumo išvengti.

Galiausiai vertėtų paminėti kainų palyginimą. Pasidomėjus, kokie skaičiai vyrauja konkrečiame rajone, tampa lengviau susiorientuoti.

Būtina akcentuoti: vos atvykus į UK svarbu pasirūpinti gyvenamosios vietos patvirtinimu (angliškai – proof of address). Kaip jis gaunamas? Dažnai tiesiog pasikeičiamas lietuviškas vairuotojo pažymėjimas į britišką. Na, o ten adresas ir nurodomas. Išvis neturint teisės vairuoti transporto priemonės, galimas variantas – paraiška vadinamajam provisional vairuotojo pažymėjimui (t.y. besimokančiojo).

Kitas punktas, pakliūvantis tarp pirmųjų žingsnių vykstant į UK, yra banko sąskaitos atidarymas. Jos reikalingumas savaime aiškus – čia darbdavys perves atlyginimą. Be to, esant norui, kortele atsiskaitoma už prekes. Tiesa, jei Didžiojoje Britanijoje gyvenate mažiau nei pusmetį (jei skaitote šį straipsnį, vadinasi, taip ir yra), banke tikriausiai bus pasiūlyta Cash Card. Naudodamiesi šia kortele galėsite pasiimti pinigus iš bankomato, bet atsiskaityti ja parduotuvėse nepavyks.

Susidarius šiokį tokį pavidalą, kyla klausimas, kokių dokumentų reikia, kad būtų galima atidaryti britišką banko sąskaitą. Jų yra du. Tai gyvenamosios vietos patvirtinimas (apie kurį jau užsiminta) bei asmens tapatybę nurodantis dokumentas. Pastarojo funkciją atlieka pasas arba britiškas vairuotojo pažymėjimas.

Trečias, bet svarbumu nenusileidžiantis aspektas yra National Insurance numerio gavimas. Kuo šis numeris ypatingas? Jį gaudami tampate socialinio draudimo mokesčio mokėtoja(-u). Vadinasi, prireikus jums suteikiama pašalpa, nemokamos medicinos paslaugos. Už patį numerį mokėti nereikia, o jis užsakomas telefonu. Tuomet jums atsiunčia dokumentą, kurį turite užpildyti. Vėliau galimi du variantai. Pirmasis – ateis laiškas, kuriame ir bus pateiktas aktualusis National Insurance numeris. Antrasis – būsite pakviesti pasikalbėti ir turėsite atsakyti į tokius klausimus kaip atvykimo į Didžiąją Britaniją tikslas. Vieni asmenys kviečiami, kiti ne. O kas tai nulemia, nėra aišku.

Tarp pirmųjų žingsnių ateitį siejant su UK yra minėtina darbo paieška. XXI-ojo amžiaus antrasis dešimtmetis jau įpusėjo, o viena skiriamųjų jo ypatybių – gausus interneto naudojimas. Tai reiškia, kad virtualioje erdvėje galite ieškoti darbo. Visgi yra ir kitų variantų. Tai laikraščiai arba agentūros. Jeigu jau legaliai gyvenate Didžiojoje Britanijoje, galite kreiptis ir į darbo biržą. Na, o nestokojant entuziazmo pravartu tiesiog eiti į įstaigas ir pakalbėti dėl naujų pareigų.

Tai pirmieji žingsniai susiruošus emigruoti į Didžiąją Britaniją. Viską blaiviai apgalvojus ir atsakingai laikantis veiksmų plano, susirandama gyvenamoji vieta, atsidaroma banko sąskaita, tampama socialinio draudimo mokesčio mokėtoju ir ieškoma darbo. Na, o pastarasis čia vykti ir skatina. Kai kiti punktai žinomi ir nereikalauja pernelyg daug jėgų, galima susikoncentruoti į darbinę veiklą ir siekti oraus atlyginimo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here